Spotkania ze Śmiercią” – wystawa Alicji Czeżyk :)

14 grudnia 2017r. w bibliotece szkolnej, w ramach cyklu „Hobbyści w bibliotece”, odbyło się spotkanie, którego gościem była uczennica klasy 4Tż – Alicja Czeżyk.

Alicja, to osoba o rozległych zainteresowaniach. Jak sama przyznała, są one różnorodne: i czytelnicze, i plastyczne, i muzyczne, i poetyckie, i biologiczne. Bohaterka spotkania swoje pasje opisuje następująco:

Słucham heavy metalu, lubię oglądać filmy, grać w RPG typu Dragon’s Prophet, trochę czytam, a od czasu do czasu zdarza mi się coś napisać. Zwykle są to wiersze. Interesuję się anatomią. Ostatnimi czasy moim głównym hobby jest zbieranie kości (oczywiście zwierzęcych), które znajduję na leśnych wyprawach, czy nawet w okolicach miasta, a co rzadsze okazy kupuję.
A propos leśnych wypraw – uwielbiam kontakt z naturą. Daje mi on poczucie spokoju ducha, pozwala się zrelaksować zarówno fizycznie, jak
i psychicznie. Nie ma nic lepszego niż wylegiwanie się na leśnej polance
w promieniach popołudniowego słońca i obserwowanie pasących się w pobliżu saren. W domu pociechę stanowi dla mnie moja suczka – Żeluś (tak, oglądam Pingwiny z Madagaskaru).

Wróćmy jednak do kości, które stały się głównym tematem moich rysunków. Ich kształt, wygląd, sposób w jaki składają się w perfekcyjny, naturalny mechanizm, pozwalający kręgowcom na przeżycie nawet
w ekstremalnych warunkach… Stanowią one idealny materiał dla artysty. Przy rysowaniu staram się w miarę możliwości korzystać z modeli – kości, które posiadam. Fakt, że mogę obejrzeć je z każdej strony, zbadać ich strukturę
i przyjrzeć się nawet drobnym szczegółom ułatwia mi przeniesienie ich na papier.

Inspiracji do rysunków dostarczają mi także teksty niektórych zespołów, czerpiących z przeróżnych źródeł, takich jak demonologie, lub też drążących wiecznie aktualne tematy, między innymi śmierć. Stąd nawiązania
do okultyzmu w postaci sigili (pieczęci). Doskonałe źródło stanowi też literatura, jedna z moich prac oparta jest na tekście Tadeusza Micińskiego „Pieśń tryumfującej miłości”. Autora polecam wszystkim z zamiłowaniem
do innego spojrzenia na świat.

Jeśli chodzi o techniki – używam ołówka do sporządzania szkiców, które następnie poprawiam i dopieszczam cienkopisami.

Uczestnicy podeszli do spotkania bardzo entuzjastycznie, z zaangażowaniem zadawali pytania i w skupieniu słuchali, co miała do powiedzenia koleżanka. Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa prac i poezji jej autorstwa wyeksponowanyh w szkolnej minigalerii.

Wydarzenie zostało uwiecznione na zdjęciach, które prezentujemy na stronie biblioteki.

Opiekunami spotkania były: p. Mirosława Sidoruk i p. Halina Karpiuk

• image001