XXXVI Wojewódzki Konkurs Czytelniczy „Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło”

21 marca 2016 roku w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbył się finał XXXVI edycji Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło”. Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. W finale konkursu wzięło udział 20 uczniów reprezentujących 15 szkół średnich.
    W tym roku konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego – Pana Sławomira Sosnowskiego oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Naszą szkołę reprezentowała Magdalena Wilczyńska uczennica klasy II liceum,
która po raz pierwszy zmierzyła się z niesamowicie bogatą biografią i twórczością pisarza.
Pytania konkursowe opracowano na podstawie następujących lektur:
- W. Danek, J. I. Kraszewski. Zarys biograficzny, Warszawa 1976;
- J. I. Kraszewski, Ulana, Ossolineum, Wrocław 1988;
- J. I. Kraszewski, Lubonie, ZYSK i S-ka, Poznań 2015.

„Ten konkurs wiele dla mnie znaczył. Dużo czasu zajęło mi poznanie zaproponowanej nam literatury. Kraszewski pozostawił niezwykle obszerną spuściznę pisarską. Był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym i twórczym.
Mimo, że nie stanęłam na podium, to jestem przekonana, że zdobytą wiedzę wykorzystam w przyszłorocznym egzaminie maturalnym, ale także na co dzień, kiedy np. zechcę zaprosić moich przyjaciół do Romanowa. Muzeum,  w którym odbywał się konkurs jest wyjątkowe. Dworek i otaczający park robią wrażenie. Wszystkie zgromadzone  w muzeum eksponaty są imponujące i niezwykle ciekawe! Jestem pewna, że niedługo tam wrócę, aby ponownie poczuć klimat tego miejsca. Serdecznie zachęcam do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu, a tych którzy jeszcze tam nie byli do odwiedzenia tego urokliwego miejsca. Na pamiątkę wspomnień załączam kilka zdjęć – Magda Wilczyńska, II LO”